Son Yazılar

Diyet ile Bölgesel İncelme Mümkün mü?

Herkesin kendi vücudunda mutlaka daha kilolu gördüğü bir bölge vardır. Diyet yapıldığı zaman kilonun o bölgeden gitmesi istenir. Ancak sadece diyet yapılarak tek bir bölgeden zayıflamak pek mümkün değildir.

Bölgesel zayıflama için bilimsel bir beslenme reçetesi yoktur.

Öncelikle kendi bedenimizi tanımalıyız. Genetik olarak kadınlar armut tipi dediğimiz basen ve kalça bölgesinin daha çok yağlandığı bir vücut yapısına, erkekler elma tipi denilen karın bölgesinin daha çok yağlandığı bir vücut yapısına sahiptir.

Hem bu durumdan hem de aile genetiğinden dolayı gelen vücut tipi kabullenilmelidir. Bölgesel kilolardan tamamen kurtulmak bazen mümkün olmasa da azaltmak ve en alt seviyede tutmak için beslenme ve egzersiz programlarına dikkat edilmelidir.

Vücudu bandajlama, terleten şortlar, korseler gibi zayıflama yöntemleri yağ yakımı sağlamadığı gibi su kaybına sebep olduğu için böyle yöntemlerden uzak durulmalıdır.

Egzersiz nasıl etki eder?

Örneğin basen bölgemizdeki yağlardan kurtulmak amacıyla sadece basen egzersizleri yapıldığı zaman sadece oradaki yağlar kullanılmaz, tüm vücuttaki yağlar kullanılır. Ancak o bölgelerde egzersizi yoğunlaştırmak kas kütlesini arttıracağı için daha çok yağ yakımı olmasını sağlar. Kas kütlemiz arttıkça yağ yakım hızımız da artar. Doğru egzersizler ile o bölgedeki kas kütlesini arttırıp, yağları azaltarak bölgesel incelme mümkündür.

Fazla yağlar neden oluşur?

Öncelikle bilinmesi gereken temel mantık, gün içinde alınan enerji harcanan enerjiden fazla ise hangi besinden tüketilmiş olursa olsun vücutta yağ olarak depolanır.

Bu yağlardan nasıl kurtulabiliriz?

Vücudun yağları enerji kaynağı olarak kullanıp, yağ miktarını azaltması için enerji açığı yakalaması gerekmektedir. Enerji açığı, vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayarak fakat alınan enerji harcanan enerjiden az tutarak sağlanır.Enerji açığı durumunda yağlar, yağ asitlerine dönüştürülerek vücutta kullanılır ancak kullanılacağı bölgeyi seçmek mümkün değildir. Buna genetik şifremiz karar verir. Sadece göbeği ya da baseni eriten diyet ya da egzersiz yoktur.

Doğru enerji alımı ve sağlıklı beslenme için diyetisyenlerden, doğru egzersiz için alanında uzmanlaşmış kişilerden yardım alınmalıdır.

Bölgesel zayıflama için doğru beslenme, doğru egzersiz ve devamlılık bir bütündür.