Son Yazılar

Kalori Saymak Doğru mu?

Diyet ve zayıflama denilince herkesin aklına kalori kavramı geliyor.
Kalori kavramını basitçe yediğimiz besinlerin metabolize edildikten sonra ortaya çıkarttıkları enerji olarak açıklayabiliriz.
Vücudumuzun günlük metabolik işlevlerini yerine getirebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerji ihtiyacı yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı ve birçok etkene göre değişiklik gösterebilir.

Az enerji alarak kilo verilebilir mi?

Ne kadar az enerji alırsam o kadar çok zayıflarım görüşü yanlıştır. Yeterli enerji alınamadığında vücutta metabolik bozulmalar meydana gelir aynı zamanda metabolizma hızı ve yağ yakım hızı düşer. Bu yüzden çok yüksek kalori kısıtlamalarından kaçınılmalıdır.

Sadece kalori sayarak kilo kaybedilir mi?

Kalorileri sayarak ve kalori açığı yaratarak zayıflama düşüncesi bir yönüyle doğrudur, bir yönüyle yanlıştır. Bu konuda asıl odaklanmamız gereken kısım besinlerin kalorilerinden çok besinlerin içerdikleri besin ögesi grupları ve besin değerleridir. Bu kalori açığı tüketilmesi gereken ve vücut için besleyici olan besinler ile yakalanıyorsa sağlıklı bir kilo kaybı sağlanabilir. Fakat besinlerin içeriklerine bakılmadan sadece matematik işlemi olarak, kalori sayımı yapılıyorsa bu doğru değildir aynı zamanda sağlıksızdır. Kişi az kaloriyi yanlış besinlerden alıp yağ oluşumunu da tetikleyebilir.
Örneğin aynı kaloriyi içerecek şekilde bir tarafta ızgara tavuk eti diğer tarafta trans yağ içeren bir cips düşünelim aynı kaloriye denk gelecek şekilde koyulsa bile sizce vücudumuza etkileri aynı olur mu? Kilo aldırma veya verdirme etkileri eşit midir? Tabi ki değildir.
Vücut her tüketilen besine ayrı bir metabolik yanıt verir. Her besinin metabolik yanıtı farklıdır. Bu unutulmamalıdır.

Peki sağlıklı besinler sınırsız tüketilebilir mi?

Sağlıklı beslenmede asıl önemli olan yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmektir. Beslenmede hiçbir şey sınırsız değildir, her şeyin fazlası yağ olarak depolanır. Vücudun her besin grubuna ihtiyacı vardır. Önemli olan bunu dengeli bir şekilde sağlayabilmektir. Bu sağlandığı zaman zaten vücutta sağlıklı bir kilo verme süreci gerçekleşecektir.
Sağlıklı bir zayıflama, sağlıklı bir beslenme planı için diyetisyenlerden yardım alınabilir.

Kalorilere değil, besin içeriklerine odaklanın. Sağlıklı kalın.