Son Yazılar

Sezgisel Beslenme

Sezgisel beslenme kişinin kendi açlık-tokluk sinyallerini izleyerek beslendiği bir beslenme şeklidir.

Bu beslenme tarzı, kişiye ne zaman yemesi gerektiğini veya ne yemesi gerektiğini söylemez.

Kişi kendi beslenmesi konusunda, kendi açlığı ve tokluğu konusunda en iyi bilgiye kendisi sahiptir.

Amaç bu durumun bireyde farkındalığını oluşturarak aç olduğu zaman yemek yemesini, aç olmadığı zamanlarda duygusal açlık nedeniyle yememesini sağlamaya çalışmaktır.

Her bireye aynı öğün saatleri veya aynı yemek miktarları önerilmez. Her bireyin ihtiyacı ve vücut işleyişi çok farklıdır. Sezgisel yeme bu durumda kişinin sezgilerine güvenerek açlığını tokluğunu hissetmesini önerir.

Temel olarak 2 tür açlık vardır.

1.Fiziksel Açlık

2.Duygusal Açlık

Birey fiziksel olarak aç hissettiği durumlarda yemek yemelidir ve kendini izleyerek hangi tür açlık yaşadığını ilk aşamada tespit etmelidir.

Fiziksel açlık olmadan sadece duygusal açlıktan dolayı, kişinin kendini iyi hissetme çabasından dolayı yemek yemesi kişiye fazla kilolar ve pişmanlık olarak geri dönecektir.

Duygusal açlık yaşadığını hissediyorsa bunun farkına varmalı. Bu durumu başka yöntemlerle atlatmaya çalışmalı, fiziksel olarak aç hissettiği zaman yemelidir.

Sezgisel beslenmeyi nasıl uygulayabilirsiniz?

İçinizdeki açlık sinyallerine kulak verin.

Yemek yenileceği zaman kendinize ‘Gerçekten aç mıyım yoksa duygusal olarak kendimi iyi hissetmek için mi yiyorum?’ diye sorun. Duygusal olarak yediğinizi fark ettiyseniz durun ve bunu aşmak için başka yollar arayın. (Yürüyüş yapmak, meditasyon yapmak, hobiler edinmek…)

Açlık ve tokluk fiziksel olarak doğaldır. Bunu kabullenin, aç olduğunuz zamanlarda kendinizi suçlamayın.

Yeme alışkanlıkları ve kendinizi keşfetmek biraz zaman alabilir, kendinizi suçlamak yerine sabırlı olun.

Yemek yerken keyif almaya çalışın, o anda olun. Dikkatinizi dağıtacak ögelerden uzaklaşın. (Telefon, televizyon vs). Yemeğinizi yerken farkında olarak ve keyif alarak yerseniz daha az besinle de doyabileceğinizi keşfedeceksiniz.

Doyduğunuzda durun.