Son Yazılar

Tropik Mucize “Ananas”

Ananas kendine has görüntüsüyle ve kokusuyla ilgi çeken bir meyvedir. Ayrıca sık sık diyet listelerinde görülen ananas tatlı ve lezzetli tadıyla tatlı krizleri için çok iyi bir seçenektir.

Yüksek mineral ve vitamin içeriğine sahip olan ananasın birçok faydası vardır.

Peki ananasın faydaları nelerdir?

Bromelain adı verilen enzimi içerir. Bu enzimin birçok etkisi vardır. İlk olarak sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır.

Aynı zamanda vücutta oluşabilecek ödemi ve inflamasyonu azaltmaya yardımcıdır. Bu özelliği ile bunlardan kaynaklanan sinüzit, artrit gibi hastalıkların iyileşmesine de yardım eder.

Metabolizma hızlandırıcı ve ödem atmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo verme sürecinde tercih edilebilir.

Yağ yakan bir besin yoktur fakat içerdiği enzim sayesinde yağ yakımını destekleyici ve yağ depolanmasını engelleyici etkisi vardır.

Özellikle selülit oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

Ananas iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kansere karşı koruyucudur.
İçerdiği yüksek C vitamini içeriği ile cilt güzelleştirici, yenileyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
İçerdiği potasyum minerali ile yüksek tansiyonu önleyici etkisi vardır.
Yüksek lif içeriği ile bağırsak sağlığını korumaya yardımcıdır.

• Hiçbir besin tek başına mucize değildir. Önemli olan her zaman doğru beslenme ve egzersizdir. Diyete eklenmiş ananas, sürece katkı sağlar.

• Daha taze tüketmek için satın alırken dışı koyu yeşil yapraklı olan ananasları tercih etmek gerekir.

Ara öğünleriniz de 1 dilimi yaklaşık 40 kalori olan ananas ve yanında kan şekerinizi dengede tutacak 1 küçük kase yoğurt rahatlıkla tüketilebilir. Afiyet olsun !