Son Yazılar

Sağlıklı Kilo Vermek için 5 Altın Öneri

Resveratrol; üzümde bulunan, hasarlara karşı kendiliğinden sentezlenen ikincil bir yapıdır.

En çok üzüm, kırmızı şarap ve üzüm şırasında bulunmak üzere yaban mersini, kakao ve yer fıstığında da doğal olarak bulunur.

Resveratrolün göze çarpan en büyük etkisi kanser ile ilgilidir. Yapılan birçok araştırmada kanseri durduran ve engelleyen bir destek olarak gösterilmiştir. Kanser hücrelerini besleyen bir proteinin işlevini engelleyerek kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.

Tansiyon ve kalp hastalıkları günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biridir. Resveratrol kan damarlarının rahatlamasını sağlayan maddelerin üretimini teşvik ederek, kan basıncını düşürür.

Resveratrol ile ilgili yapılan araştırmaların birçoğu da beyin ile ilgilidir. Bu araştırmalar sonucu beyin hücrelerini gerçekleşebilecek hasarlardan koruduğu bulunmuştur. Bu şekilde Alzheimer hastalığına karşı da koruyucu bir etkisi vardır.

İnsülin duyarlılığını arttırıcı etkisi ile diyabet komplikasyonlarını önleyebileceği bulunmuştur.

Kan yağlarını olumlu etkileyerek, HDL’nin artmasını sağlar.

Resveratrolün takviye olarak alınması, eklemlerdeki kıkırdak dokunun korunmasına yardımcı olarak, artrit hastalığına karşı koruyucudur.

Hatta yaşlanmaya bağlı bazı hastalıklara karşı olan koruyucu etkisi ile ömür uzatabileceği bile araştırılmaktadır

Resveratrol takviyesi alınmalı mı?

Besinlerle yeterli miktarda resveratrol sağlanamadığı için, takviye olarak kullanılabilir. Sağlığa hiçbir zararı yoktur. Aksine birçok faydası vardır.

İlaç kullanan bireylerin doktorlarına danışarak kullanması daha doğrudur.