Son Yazılar

Zayıflatan Yiyecekler

Zayıflatıcı besin yoktur, zayıflamaya yardımcı olan besin vardır.

Her gün, her yerde mutlaka zayıflatan besin, zayıflatan çay, zayıflatan kür tarzı haberler duyarız. Peki gerçekten tek bir besinle veya çay ile zayıflamak mümkün müdür? Yağ yakan bir yiyecek veya içecek var mıdır?

İstenmeyen kilolardan kurtaracak tek bir besin yoktur, zayıflamanın temeli sağlıklı, dengeli beslenmek ve egzersiz yapmaktır.

Zayıflamaya yardımcı, süreci hızlandıran besinlerden söz edebiliriz.

1 haftada 5-10 kilo vermek mümkün müdür?

Tartıda gözüken kilo azalışı zayıflamayı, yağ yakımını göstermez. Sağlıklı kilo verme haftada 0.5-2 kg arası olan azalmalardır. Vücuttan bir anda 5-10 kilo kadar azalması, su ve kas kaybını gösterir, sağlıksızdır ve kolayca geri alınabilir.

Yağ yakan bir besin var mıdır?

Limon suyu, sirke, acı biber, greyfurt gibi birçok yağ yaktığı söylenen besini duymuşsunuzdur. Bunların hepsi insan vücuduna uygun ölçülerde tüketildikleri zaman faydaları olan besinlerdir, tüketilmelerinde bir sakınca yoktur. Ancak yağ yakma olayı vücudumuzda gerçekleşen daha farklı bir süreçtir. Bu besinlerin hepsi sindirime uğrayarak vücudumuza su, enerji, vitamin ve mineral olarak yarar sağlar. Zayıflama olayı , vücutta enerji açığı yakalayarak gerçekleşir. Bu da aç kalmak zayıflatır anlamına gelmez, asıl istenen sağlıklı ve doğru besinler ile fazla yağlardan kurtulmaktır. Vücudu besinsiz bırakmak veya sağlıksız beslenmek su ve kas kaybına sebep olabilir.

Zayıflama sürecimize yardımcı besinlerden bazıları;

Yeşil çay; içindeki biyolojik bir ögeden dolayı yağ yakım hızını arttırarak ve metabolizmayı hızlandırarak, zayıflamaya yardımcı olur. İçindeki kafein sayesinde de iştahın kapanmasını sağlar.

Yumurta; kaliteli protein ve yağ içeriği ile iştahı baskılar. İçerdiği esansiyel aminoasitler ile kas yapımını destekler ve bu şekilde yağ yakımını arttırır. (Kas arttıkça yağ yakım miktarı da artar.)
Yapılan çalışmalarda kahvaltıda yumurta tüketen kişilerin gün içinde daha az enerjili beslendikleri saptanmıştır.

Yoğurt; protein ve kalsiyum içeriği ile kas yapımını destekler. İçermiş olduğu konjuge linoleik asit nedeniyle yağ yakımını destekler. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Kırmızı acı biber; içerdiği kapsaisin ile metabolizmayı hızlandırır. Gün içinde daha az enerji alımına sebep olur ve tatlı yeme isteğini bastırır.

Badem; yüksek protein , lif içerir ve folik asitten zengindir. Daha az açlık hissedilmesini sağlar. Kas yapımına yardımcı olur. Yağ yakımını hızlandırır.

Bu besinler daha da arttırılabilir fakat hiçbiri direk yağ yakımı sağlamaz. Farklı yollardan yağ yakımı ve kilo verme sürecini hızlandırır.

Tek bir besine bağlı kalınmamalı, çeşitlilik arttırılmalıdır.

Yağ yakan besinlere odaklanmayın, sağlıklı beslenin, egzersiz yapın, bol su için! Sağlıklı kalın. 

1 Haftada 3 Kilo

Kilo problemini ortadan kaldıran kişisel diyet uygulamaları ile bire bir sonuç garantili diyet programı ile sizlere kusursuz bir hizmet sunmaktayız. Rahatsızlıkları diyet yöntemi ile tedavi sürecide aynı şekilde kişisel beslenme alışkanlıklarınız belirlenerek yapılmaktadır. Sporcuların kas kütlesini arttırmada en büyük etken olan beslenme süreçlerinin yönetiminde garantili sonuç hizmeti sağlanmaktadır. Lütfen bizim ile iletişime geçiniz.