Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Nedir?

,Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Nedir?

Oruç, temelde bir diyet programı olmaktan ziyade, günlük beslenme alışkanlıklarınızın belirli bir düzende sıralanması anlamına gelir. Bu yaklaşım, belirli zaman dilimlerinde besin alımının tamamen kesildiği veya haftanın belirli günlerinde enerji tüketiminin kısıtlandığı bir beslenme yaklaşımı olarak tanımlanır.

Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç diyeti çeşitli yöntemlerle uygulanır. En yaygın olarak tercih edilen yöntemler şunlardır:

16:8 Yöntemi: Bu yöntemde, 24 saatlik bir süre zarfında 16 saat boyunca (uyku dâhil) oruç tutulup ve kalan 8 saatlik dilimde yemek yemeğe izin veriyoruz. Örnek olarak, 11.00-19.00 saatleri arasında yemek yiyip ve geri kalan zaman diliminde besin tüketmezsiniz.

5:2 Yöntemi: Bu yaklaşımda, haftanın 5 günü normal bir şekilde beslenme olur. Haftanın diğer 2 gününde kalori alımı kısıtlanıp. Ancak kısıtlı kalorili günlerin ardışık olmamasına özen göstermek sağlık için önemlidir. Bu kısıtlı günlerde, normal günlere göre yaklaşık 4’te 1 oranında besin tüketimi olur.

Ye/Dur/Ye Yöntemi: Bu metodda, haftada bir veya iki kez 24 saat boyunca oruç tutulur. Örneğin, bir akşam yemeğinden sonraki gün aynı saatteye kadar besin tüketimi olmaz.

Aralıklı Oruç Diyeti Diyetisyen Müge Özturna Eşliğinde Uygulanmalıdır

Her bireyin metabolizması, yaşam tarzı, fiziksel aktivitesi ve genel sağlık durumu farklılık gösterir. Bu nedenle, aralıklı oruç diyeti gibi özelleşmiş bir beslenme yaklaşımını benimsemek isteyenler için, bireysel ihtiyaçlar ve koşullar dikkate alınarak özel bir planlama yapılmalıdır. İdeal bir diyet programı, bireyin günlük yaşamına kolaylıkla entegre olan ve sağlıklı sonuçlar elde etmesini sağlayabilecek nitelikte olmalıdır. Aralıklı oruç diyetinin farklı çeşitleri vardır. Ve hatta en uygun olanını seçmek için bir uzmana danışmak büyük önem taşır.

Aralıklı oruç diyeti, kendi kendine uygulanan basit bir yöntem değildir. Diyet için, Müge Özturna gibi bir beslenme uzmanı rehberliğinde, bireye özel bir planlama yapılmalıdır.

Aralıklı oruç diyeti, birçok farklı uygulama yöntemiyle gerçekleşir. Ancak bu yöntemlerin hepsi, belirlenen zaman dilimlerinde yemek yeme ve oruç tutma prensibi üzerine kurulmuştur. Diyet süresince belirlenen oruç saatlerine uyulması esastır, bu süre zarfında hiçbir kalorili besin tüketilmemelidir. Ancak bu süreçte su, şekersiz içecekler, kahve ve çay gibi içeceklerin tüketimi devam eder.