İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin Nedir?

İnsülin Direncinde Beslenme Tedavisi

İnsülin, pankreas tarafından salgılanan ve kan şekerini düzenleyen bir hormondur. Karbonhidrat içeren yiyecekler tükettiğimizde (makarna, ekmek, pirinç, baklagiller, yulaf vb.), kan şekerimiz yükselir. Bu durumda pankreas insülin salgılar ve kan şekerinin hücrelere girmesine yardımcı olarak, kan şekerinin normal seviyelerde kalmasını sağlar. Bu, vücut için hayati öneme sahip bir süreçtir. Çünkü uzun süre yüksek kan şekeri seviyeleri birçok dokuya ve organa zarar verir.

İnsülin Direnci Nedir

İnsülin direnci, kan şekerinin normal seviyelerde olmasına rağmen, hücrelerin insüline yanıt verme kapasitesinin azalması durumudur. Çeşitli nedenlerden dolayı hücreler insülini etkili bir şekilde kullanmaz. Normalde, hücreler enerji elde etmek için kan şekeri almak için insüline ihtiyaç duyarlar ve insülin hücrelere bu işlevi sağlar. Ancak insülin direnci durumunda, hücreler insüline doğru yanıtı vermezler ve kan şekeri hücrelere girmekte zorlanır. Sonuç olarak, vücut enerji elde etmek için glikozu kullanamaz ve artan glikoz depolanarak saklanır. Bu durum, özellikle bel ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olur ve bu da insülin direncini daha da artırır. Bu durum, bir döngü oluşturarak kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Beslenme Tedavisi Nasıl Olur

İnsülin direncinde beslenme tedavisi, Ankara Diyetisyen Müge Özturna’nın danışmanlığında başlar ve kişinin açlık ve tokluk kan şekeri düzeylerini istenilen aralıkta tutmayı hedefler. Bu tedavi sürecinde, bireylere beslenme konusunda eğitim vermek büyük önem taşır. Danışmanlık sürecinde günlük enerji alımı, besin öğeleri ihtiyacı, yediklerinizin kan şekerinizi nasıl etkilediği, kan şekeri seviyelerinin istikrarlı tutulması için nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konular detaylı bir şekilde ele alınır.

Her hafta rutin kontrollerin yanı sıra WhatsApp üzerinden yediklerinizin fotoğraflarını ve gerekirse öğün öncesi ve sonrası kan şekeri ölçümlerini paylaşmanız istenir. Bu sayede, insülin direncinin yönetilmesine yönelik en uygun porsiyon ölçüleri ve öğün saatleri belirlenir. Müge Özturna, kişiye özel, detaylı bir beslenme planı oluşturur ve bu planı uygulamak suretiyle kan şekerinin düzenlenmesine destek olur.