Yaşlılarda Beslenme

Ankara’da hizmet veren diyetisyen Müge Özturna, yaşlılarda beslenme ‘nin önemine dikkat çekiyor:

Yaşlı bireylerin beslenme ihtiyaçları genç ve yetişkinlere göre farklılık gösterir ve Müge Özturna, bu özel gereksinimleri karşılamak için beslenme planlarını buna göre hazırlar. Yaşlılık döneminde ideal kilo hesapları da değişir ve beslenme, yaşlılığa özgü hastalıkların önlenmesi, geciktirilmesi ve tedavi edilmesinde kritik bir rol oynar.

Dengeli ve yeterli bir beslenme, yaşlı bireyleri sağlık sorunlarından korurken fiziksel fonksiyonlarını da destekler. Diyetisyen Müge Özturna yaşlılarda beslenmeyi etkileyen faktörler arasında hastalıklar, sakatlıklar ve artan enerji ihtiyacını gösterir. Bu dönemde yetersiz beslenme, sağlık sorunlarına yol açabilir ve kronik beslenme eksikliklerine neden olabilir. Bu yüzden, yaşlı bireyler için özel beslenme planları hazırlamak önemlidir.

Yaşlılıkta Beslenme Düzeni Nasıl Sağlanır?

  • Sağlık sorunlarıyla başa çıkmak ve yaşam kalitesini artırmak için diyetisyen desteği alınması önemlidir. Sağlıklı beslenme önerileriyle daha mutlu ve daha iyi hissedebilirsiniz.
  • Yaşlılıkta kemik güçsüzlüğü, yavaş metabolizma, iştahsızlık ve yetersiz beslenme gibi sorunlar sıkça görülür. Beslenme düzeninizde bu sorunları göz önünde bulundurmak önemlidir.
  • Sağlığınızı korumak, iyileştirmek ve kendinize daha iyi bakmak için ilerleyen yaşlarda beslenme danışmanlığı almak avantaj sağlar.
  • Yetersiz ve bilinçsiz beslenme toplum içinde yaşayan bağımsız yaşlılarda %5 ila %10 iken, hastanelerde veya bakımevlerinde bu oran daha yüksektir.
  • Yaşlılık döneminde bedeninizin ve ruhunuzun ihtiyaçları değişir. Bu dönemde kilo vermek için sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır.
  • Yaşlıların beslenmesinde direncin artırılması, hastalıklara özel bir sağlık düzeninin oluşturulması önemlidir. Uzman diyetisyenlerden yaşınıza uygun beslenme önerileri alabilirsiniz.

Ankara Diyetisyen Müge Özturna, yaşlılık döneminde sağlıklı beslenme düzeni için bireysel olarak hazırlanan beslenme planlarının yaşam kalitenizi artırabileceğini belirtiyor.